Wpisy archiwalne w miesiącu

Luty, 2019

Dystans całkowity:191.70 km (w terenie 0.00 km; 0.00%)
Czas w ruchu:09:34
Średnia prędkość:20.04 km/h
Maksymalna prędkość:45.00 km/h
Suma podjazdów:933 m
Suma kalorii:7165 kcal
Liczba aktywności:3
Średnio na aktywność:63.90 km i 3h 11m
Więcej statystyk

Gryfice i okolice

Czwartek, 7 lutego 2019 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
Trasa: Gryfice - Borzyszewo - Zaleszczyce - Popiele - Wilczkowo - Dobrzyń - Wilczkowo - Popiele - Zaleszczyce - Borzyszewo - Gryfice - Kowalewo - Brojce - Kiełpino - Raciborów - Smokęcino - Skrzydłowo - Rębice - Gorawino - Białokury - Siemyśl - Nieżyn - Mącznik - Charzyno - Zieleniewo - Kołobrzeg
Wycieczka kombinowana - do Gryfic dojeżdżam pociągiem. Jakie to wygodne! Świta, gdy wysiadam na peron rozświetlony jeszcze latarniami stacyjnymi. Sprawnie odnajduję wyjazd w kierunku zachodnim. Gryfice i najbliższe im wioski z wyglądu bardziej zamożne, niż te położone w dalszej odległości.
Gryfice. Stacja kolejowa © skaut
Tereny na szczęście nie są mocno zabudowane i dość długo jadę lasami. Drodze towarzyszy mi czynna (podobno) w sezonie letnim linia kolejki wąskotorowej - ostatni relikt kolejki gryfickiej.
Pomorze Zachodnie. Tory Kolejki Gryfickiej w okolicach wsi Popiele © skaut
W drodze powrotnej na chwilę zatrzymuję się pod przepysznym, gotyckim kościołem mariackim. Znać dawne bogactwo gryfickich mieszczan. Trochę dłużej zatrzymuje się na stacji benzynowej przy wylocie z miasta w kierunku wschodnim. Poranna kawa, pączek, ciepło.
Gryfice. Kościół Wniebowzięcia NMP (Mariacki) © skaut
Za Gryficami stan nawierzchni znacząco się pogarsza. Biedne popegeerowskie wioski, lasy, pola. Na chwilę zatrzymuję się w Brojcach, aby sfotografować wzniesiony z głazów narzutowych średniowieczny kościół z drewnianą wieżą.
Brojce. Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa © skaut
Wjazd do Kołobrzegu od południa. Na chwilę zatrzymuję się na cmentarzu wojennym. Mało kto dziś pamięta, ale to była naprawdę krwawa bitwa. Dla Niemców twierdza i jeden z ostatnich portów, z którego mogli ewakuować ludność cywilną i wojsko. Bronili się zaciekle do samego końca. Ponad 1000 poległych po polskiej stronie. Jak to kiedyś śpiewał Adam Zwierz: Płynie przez Kołobrzeg Parsęta, Parsęta/ Dziesięć dni, kto przeżył pamięta, pamięta.
Kołobrzeg. Cmentarz Wojenny © skaut
Zaliczone gminy: Brojce (1041), Gryfice (1042), Rymań (1043) i Świerzno (1044)

Poczernino

Środa, 6 lutego 2019 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
Trasa: Kołobrzeg - Niekanin - Stramnica - Dygowo - Pyszka - Wrzosowo - Poczernino - Wrzosowo - Pyszka - Dygowo - Stojkowo - Kukinia - Malechowo - Ustronie Morskie - Sianożęty - Bagicz - Kołobrzeg
Gminę Karlino odwiedzam we wsi Poczernino, do której dojazd z Kołobrzegu wiedzie DW 163. Do samej wsi - dawnego majątku dworskiego dojazd boczną drogą obsadzoną aleją starych drzew. Dawny dwór Muelenbruchów z początku XX w. przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Neoklasycystyczny budynek, nie wiadomo czy był remontowany od 1945 r. Najpierw stacjonowali w nim Sowieci, następnie był siedzibą PGR.
Pomorze Zachodnie. Poczernino (gm. Karlino) © skaut
Znacznie lepiej prezentuje się kościół we Wrzosowie. Jego początki sięgają ponoć XIII w. Szkoda tylko, że dachówkę (karpiówkę), o której piszą na tablicy informacyjnej, zastąpiono brzydką blachą. Szpetnie wygląda na gotyckim kościele.
Wrzosowo. Kościół © skaut
Pomorze Zachodnie to nie tylko ciekawe zabytki kultury materialnej, ale i interesująca przyroda. Zaintrygowany stojącą opodal drogi wieżą widokową, wdrapuje się na jej szczyt, aby podziwiać rozległe mokradła. Ciekawy przykład renaturalizacji - odtworzenia doliny rzeki Pysznicy.
Pomorze Zachodnie. Mokradło Pyszka © skaut
Wracając - wreszcie udaje mi się przejechać drogą rowerową pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem. Nie wiem, jak latem, ale teraz jest cicho i pusto. Bezlistne drzewa umożliwiają zrobienie zdjęć nadmorskim mokradłom - słonym bagnom w okolicach Bagicza.
Kołobrzeg. Smolne Bagna © skaut

Ustronie Morskie. © skaut

Zaliczona gmina: Karlino (1040)

Gościno

Poniedziałek, 4 lutego 2019 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
Trasa: Kołobrzeg - Niekanin - Obroty - Bogucino - Pustary - Ząbrowo - Gościno - Pławęcino - Siemyśl - Nieżyn - Mącznik - Charzyno - Zieleniewo - Kołobrzeg
Ferie zimowe to okazja wyjazdu z rodziną (i rowerem!) do Kołobrzegu. Nie było dużo jeżdżenia. Ot, tyle aby pozaliczać kilka brakujących gmin, pobyć trochę dłużej na świeżym powietrzu i zobaczyć miejsca, w których jeszcze nie byłem.
Wyjazd o świcie z miasta. Nieprzyjemny odcinek w okolicach budowanego węzła z drogą ekspresową S11, po którym z ulgą uciekam na boczne drogi. Jakieś lapidarium w miejscu dawnego cmentarza ewangelickiego, kościoły, do których nie wiadomo, czy jeszcze ktoś chodzi. Lasy zaszronione nocnym przymrozkiem.
Pomorze Zachodnie. Rzeka Parsęta © skaut
Trasa w pewnej części wiedzie drogami rowerowymi, w tym - jak mi się wydaje - poprowadzonymi śladem dawnej kolejki wąskotorowej (gryfickiej). Zaleta, to oczywiście cisza i spokój i absolutny brak ruchu nie tylko samochodowego, ale jakiegokolwiek. Wada - występujące, zwłaszcza na odcinkach leśnych, mocne oblodzenie drogi. Zdarzało mi się całkiem długie odcinki pokonywać "z buta". Niestety, nie założyłem zimowych opon, a uślizgiwałem się na schwalbe-racerach. Aby minusy nie przesłoniły mi plusów, muszę dodać, że było nieźle. Poranna, 3-godzinna przejażdżka na początku lutego, to jest to!


Zaliczone gminy: Dygowo (1037), Gościno (1038), Siemyśl (1039).