Poczernino

Środa, 6 lutego 2019 · Komentarze(0)
Trasa: Kołobrzeg - Niekanin - Stramnica - Dygowo - Pyszka - Wrzosowo - Poczernino - Wrzosowo - Pyszka - Dygowo - Stojkowo - Kukinia - Malechowo - Ustronie Morskie - Sianożęty - Bagicz - Kołobrzeg
Gminę Karlino odwiedzam we wsi Poczernino, do której dojazd z Kołobrzegu wiedzie DW 163. Do samej wsi - dawnego majątku dworskiego dojazd boczną drogą obsadzoną aleją starych drzew. Dawny dwór Muelenbruchów z początku XX w. przedstawia obraz nędzy i rozpaczy. Neoklasycystyczny budynek, nie wiadomo czy był remontowany od 1945 r. Najpierw stacjonowali w nim Sowieci, następnie był siedzibą PGR.
Pomorze Zachodnie. Poczernino (gm. Karlino) © skaut
Znacznie lepiej prezentuje się kościół we Wrzosowie. Jego początki sięgają ponoć XIII w. Szkoda tylko, że dachówkę (karpiówkę), o której piszą na tablicy informacyjnej, zastąpiono brzydką blachą. Szpetnie wygląda na gotyckim kościele.
Wrzosowo. Kościół © skaut
Pomorze Zachodnie to nie tylko ciekawe zabytki kultury materialnej, ale i interesująca przyroda. Zaintrygowany stojącą opodal drogi wieżą widokową, wdrapuje się na jej szczyt, aby podziwiać rozległe mokradła. Ciekawy przykład renaturalizacji - odtworzenia doliny rzeki Pysznicy.
Pomorze Zachodnie. Mokradło Pyszka © skaut
Wracając - wreszcie udaje mi się przejechać drogą rowerową pomiędzy Ustroniem Morskim a Kołobrzegiem. Nie wiem, jak latem, ale teraz jest cicho i pusto. Bezlistne drzewa umożliwiają zrobienie zdjęć nadmorskim mokradłom - słonym bagnom w okolicach Bagicza.
Kołobrzeg. Smolne Bagna © skaut

Ustronie Morskie. © skaut

Zaliczona gmina: Karlino (1040)