Wpisy archiwalne w miesiącu

Marzec, 2017

Dystans całkowity:504.71 km (w terenie 20.23 km; 4.01%)
Czas w ruchu:24:33
Średnia prędkość:20.56 km/h
Maksymalna prędkość:48.20 km/h
Suma podjazdów:1291 m
Maks. tętno maksymalne:167 (90 %)
Maks. tętno średnie:146 (78 %)
Suma kalorii:18472 kcal
Liczba aktywności:24
Średnio na aktywność:21.03 km i 1h 01m
Więcej statystyk

Góra Lotnika

Niedziela, 26 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
Wybraliśmy się z synem do Mazowieckiego Parku Krajobrazowego na Górę Lotnika.

Mazowiecki Park Krajobrazowy (Józefów) © skaut

Nazwa miejsca (Góra Lotnika) stosunkowo młoda, bo z czasów II wojny światowej. Rozbił się tu samolot: Liberator KG 939 "A"(Able) z 31 Dywizjony Bombowego Sił Powietrznych Afryki Południowej (SAAF), lecący z bazy we Włoszech ze zrzutem dla Powstania Warszawskiego (operacja "Warsaw Concerto"). 
Po dokonaniu zrzutu zasobników z bronią, amunicja, żywnością i medykamentami Liberator dostał się pod silny niemiecki ogień plot. Dowódca - kpt Jack van Eyssen próbował wylądować na terenie wolnym od Niemców (zajętym przez Sowietów), co niestety się nie udało. Płonący samolot, który tracił wysokość i sterowność  rozbił się w lesie pod Józefowem w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 r. 
Na miejscu zginęli: por. Robert George Hamilton (RPA), sierż. Leslie Mayes (Wlk. Bryt) i sierż. Herbert Hudson (Wlk. Bryt.). Pozostała część załogi przeżyła, została internowana przez Sowietów, a następnie pozwolono im wrócić do bazy we Włoszech.
W nocnym locie z pomocą 14/15 sierpnia brało udział 26 maszyn: 17 Liberatorów i 9 Halifaxów, z czego tylko 12 załogom udało się dokonać zrzutu, a straty w wys. 31% spowodowały po raz kolejny wstrzymanie lotów ze zrzutami.
Sam pomnik ma też swoją historię. Postawił go własnym sumptem (tzn. nielegalnie) w 1977 r. kpt. AK Bronisław Kowalski ps. Bufor, który w nocy 15 sierpnia 1944 r. ze swoim oddziałem pierwszy przejął uratowanych lotników SAAF. Po wojnie mozolnie, pomimo szykan lokalnych władz, kpin i szyderstw miejscowych wandali, własnoręcznie wymurował pomnik. Jak sam obliczył pokonał w tym celu 900 km wożąc na taczkach do lasu materiały budowlane. Zmarł w 2005 r. mając wcześniej okazję (w 1984 r.) spotkać się w RPA z uratowanym przez siebie Jackiem van Eyssenem. Od niedawna imię Bronisława Kowalskiego nosi rondo w Józefowie położone na skrzyżowaniu ul. Granicznej i Wawerskiej.

Józefów (Michalin) Pomnik Lotników © skaut

Józefów (DP)

Piątek, 24 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto

Warszawa (PD)

Piątek, 24 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto

Warszawa (PD)

Czwartek, 23 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto

Józefów (DP)

Czwartek, 23 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto

Warszawa (PD)

Wtorek, 21 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto

Józefów (DP)

Wtorek, 21 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto

Tychy

Czwartek, 16 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
Sprawy służbowe zagnały mnie na jeden dzień na Górny Śląsk. Do Tych konkretnie. To już druga wizyta w tym mieście w przeciągu ostatniego roku. O ile przy pierwszej - chodziłem wszędzie piechotą, o tyle teraz postanowiłem zdyskontować wyjazd i rowerowo uzupełnić zdobycze gminne.
Przejazd porannym pociągiem (Dart z PESY) bardzo wygodny. Odniosłem wrażenie, że w "polskim pendolino" jest jakoś wygodniej niż w oryginalnym. Rower miał swój wieszak, a ja wygodny fotel ze stolikiem.
Sama sprawa służbowa nie zajęła dużo czasu, a ponieważ do odjazdu pociągu pozostało nieco czasu - po godzinie wyruszyłem na objazd okolicy.
Same Tychy, przyznać muszę, nie imponują. Z dawnych, szczenięcych lat, a był to początek l. 80-ych XX w. pamiętam, że były bardziej "dynamiczne". Więcej samochodów, więcej ludzi, więcej w sklepach - choć kryzys. Tu przed 40 laty piłem swoją pierwszą w życiu coca-colę. U nas było tylko pepsi. Z pobytu (pieszego) w ub. roku pozostało mi zdjęcie zapisanego w historii kościoła pw. św. Marii Magdaleny i wzmianka, że na jego plebanii mieszkał Józef Piłsudski po przyłączeniu części Śląska do Polski w 1922 r.


A teraz jestem w socrealistycznym centrum miasta, chociaż w porównaniu z tyskimi satelitarnymi blokowiskami l. 70-ych, ten socrealizm jest w takiej ludzkiej skali, inny niż na warszawskim MDM-ie.
Po drogach rowerowych (wyłożone kostką, ale za to konsekwentne, tzn. nie kończą się znienacka) wyjeżdżam na południowy wschód. Mijam nowoczesny, aż nie pasujący do otoczenia stadion piłkarski. Tunele przejeżdżam pod S1 i nagle ... jestem w lesie. a później na wsi. Planując wycieczkę oczywiście przedobrzyłem i wyrysowałem ślad nie tak,jak trzeba. w konsekwencji NIE zaliczyłem gmin: Bieruń i Bojszowy, choć były bardzo, bardzo blisko. Wróciłem do Tych nad Jez. Paprocany i bardzo zniszczoną drogą przez lasy dotarłem do gminy Kobiór.
Na rondzie spoglądam tylko na sylwetę kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Neogotyk z pocz. XX w.  Staranny.
Dalej DW 928, cały czas przez lasy, jadę na pn-zach. W Gostyniu małe odbicie na zachód do Gminy Orzesze, a później do Wyr. Ależ podjazd! Przypomniało się dlaczego ta część Śląska nazywa się Górnym. Zdradliwe ścianki pojawiają się znienacka. W Wyrach skręcam ku widocznej w oddali potężnej elektrowni w Łaziskach. Przejeżdżam obok kopalni ("Bolesław Śmiały") jakby przyklejonej do elektrowni. Właśnie górnicy wychodzą z szychty. 
Kieruję się do Mikołowa. Krajobraz raczej małomiasteczkowy, wiejski wręcz. Sielanka, gdyby nie zimny wiatr i podjazdy.
Mikołów już taki bardziej miejski. Robię zdjęcie imponującej, neoromańskiej bazyliki Św. Wojciecha i jadę dalej. do Katowic(!).
Są to oczywiście opłotki tego wielkiego miasta, ale urocze. Przejeżdżam obok kopalni doświadczalnej i w plątaninie torów kolejowych odnajduję drogę do Tych. Krajobraz raczej rolniczy, z rozrastająca się zabudową jednorodzinną, Jeszcze tylko bułka w McD i na pociąg.
Podróż powrotna Pendolino.
Zaliczone gminy: Tychy, Kobiór, Wyry, Orzesze, Łaziska Górne, Mikołów i Katowice.


Zdjęcia z wycieczki

Falenica

Czwartek, 16 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto
Wieczorny powrót ze stacji kolejowej w Falenicy

Stacyjkowo :-)

Czwartek, 16 marca 2017 · Komentarze(0)
Kategoria Miasto
Poranny dojazd na stację kolejową.