Orla

Poniedziałek, 30 lipca 2018 · Komentarze(0)
Kategoria Wycieczki
Druga, pouczająca wycieczka po drogach Białostocczyzny. Na początek trzeba wyjechać z Puszczy Białowieskiej. Nadzwyczaj ruchliwa DW 687. W Nowosadach obieram kierunek na południe, ku Hajnówce. Wpierw trzeba jednak przejechać przez Dubiny - dużą, zamożną z wyglądu wieś, w centrum której króluje "imperialna" cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej.
Dubiny. Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej © skaut
W Dubinach mieszkają Podlaszucy. Małoruska grupa etniczna mówiąca zachodnim dialektem języka ukraińskiego, przez wiele lat zbiorczo określana jako "Biaorusini", jak zresztą wszyscy tutejsi małorusini. Przez Dubiny przeciągnięto drogę dla rowerów, współdzieloną z chodnikiem dla pieszych. Mało to wygodne, bo po pierwsze - z kostki, po drugie prymat mają wyjazdy z gospodarstw i zabudowań, więc chodnik faluje co kilka, kilkanaście metrów na obniżeniach wyjazdów. Dla tutejszych może i wygodne, żeby pojechać do szkoły, czy sklepu. Dla wędrowca na kolarce - niekoniecznie.
W Hajnówce odbijam na zachód, aby po kilku kilometrach wjechać do arcyciekawej wsi - Nowoberezowa (Nowego Berezowa). Tu wpływy ruskie, a wręcz moskiewskie aż kłują w oczy. Bo czy możemy sobie wyobrazić w zachodniej Polsce pomnik ku czci cesarza Wilhelma? No raczej nie. Tutaj, na rozdrożu pyszni się krzyż upamiętniający wizytę cara Mikołaja.
Nowoberezowo. Krzyż ku czci Cara Mikołaja II © skaut
We wsi są dwie cerkwie - starsza Św. Jana Teologa (w kośc. zachodnim: "Ewangelisty") i nowsza "rosyjska" pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. A jeszcze 150 lat temu uległość wobec Moskali nie była tu taka oczywista. W Nowym Berezowie działał ks. Antoni Pańkowski, wierny Rzymowi duchowny kościoła wschodniego (unita), który dość długo stawiał się Cerkwi, ale szykanowany oportunistycznie się jej poddał.
Nowoberezowo. Cerkiew Św. Jana Teologa © skaut

Nowoberezowo. Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego © skaut
W Nowoberezowie jest też prywatny skansen obejmujący dwie chałupy i gdzie (podobno) można zakwaterować. Ogólny widok wsi przedstawia się dobrze. Domy zadbane, obejścia ochędożone, w miarę równy asfalt, czysto i schludnie.
Nowoberezowo. Mini-skansen © skaut
Dalsza droga na zachód wśród rozległych pól. Z dala widać Czyże z dominującą nad wsią nową cerkwią Zaśnięcia Bogurodzicy.
Czyże. W środku cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy © skaut
Za Czyżami skręcam na południe i dalej drogą DW 689 jadę do Bielska Podlaskiego. Wizyta raczej "statystyczna", tylko do odnotowania pobytu i zaliczenia gminy, gdyż nie wjeżdżam do centrum, a zawracam na wschód. Jadę do Orli, miejscowości gminnej, która dała tytuł dzisiejszej wycieczce. Po drodze Parcewo, z ciekawymi, tradycyjnymi domami.
Mogę skonstatować, że zabudowa tutejsza (mówię o Białostocczyźnie), choć drewniana prezentuje się godnie. Mało jest zaniedbanych obejść, czy domów w ruinie. Skromnie, ale schludnie. Widać też, że nowe domy budowane są w dawnym stylu - z drewna, ze ze zdobieniami. W związku z tym wsie tutejsze zachowują konsekwentnie swój styl, brak - znanego z innych części Polski - chaosu urbanistyczno- architektonicznego.
Parcewo. Dom wiejski © skaut
Za Parcewem jest Orla. Wita mnie dwujęzyczna tablica z nazwą miejscowości. Wieś duża, ale zarazem cicha i spokojna.
Orla. Wjazd od strony zachodniej © skaut
Wracając przejeżdżam przez remontowaną linię kolejową nr 52 (Lewki-Hajnówka). Podobno w planach jest uruchomienie połączenia kolejowego z Białowieżą. Jak dla mnie - to jest bardzo dobra wiadomość. Stokroć bardziej wolałbym jechać przez Puszczę B. pociągiem (nawet szynobusem), niż np. autem.
Odbudowa linii kolejowej nr 52 © skaut
W drodze powrotnej ulegam "glogerowskiej" pokusie i zatrzymuję się przy widocznym wczesnośredniowiecznym grodzisku we wsi Zbucz. Podobno jest to świadectwo "mazowieckiej" fali osadnictwa na tych terenach (ok. 890 r.), zniwelowanej przez późniejsze najazdy książąt kijowskich. Archeolodzy piszą o dużym kunszcie budowniczych, którzy wybrali to miejsce. 
Zbucz. Grodzisko © skaut
Ze Zbucza "po śladzie" do punktu startu. Pojawiający się głód zaspokajam gruszkami i jabłkami z przydrożnych drzew. Gruszki zwłaszcza są cudowne. Soczyste i słodkie.


Zaliczone gminy: Czyże(1010), Bielsk Podlaski(1011), m. Bielsk Podlaski (1012), Orla (1013).

Komentarze (0)

Nie ma jeszcze komentarzy.
Komentować mogą tylko zalogowani. Zaloguj się · Zarejestruj się!